Wizualizacje domu są ważnym pierwszym wrażeniem przy wyborze projektu – trzeba pamiętać jednak, że to są wizualizacje domu, który istnieje tylko w przestrzeni wirtualnej, nierzeczywistej. Z pewnością pięknie wystylizowany dworek w otoczeniu dorodnych dębów, najlepiej na działce sąsiadującej z lasami lub polami, wyglądał będzie bardzo kusząco – ale możemy się srogo rozczarować, jeśli taki dom chcemy postawić na swojej małej działeczce, otoczonej przez domy oparte na projektach domów nowoczesnych, oszklonych i bardzo „bryłowatych”. Oczywiście, nie powinniśmy sugerować się domami sąsiadów – zwłaszcza jeśli ich projekty nie odpowiadają naszemu poczuciu estetyki i gustowi – ale warto wiedzieć, że na wybudowanie takiego domu możemy nie uzyskać pozwolenia, jeśli będzie on sprzeczny z planem zagospodarowania przestrzennego.
W związku z tym projekt trzeba wybrać zarówno do działki, jak i jej otoczenia. Istnieje także możliwość zamówienia wizualizacji tego konkretnego projektu na naszą działkę, wiąże się to jednak naturalnie z kosztami. Ekstremalnym rozwiązaniem jest zbudowanie wysokiego płotu, dzięki którym odgrodzimy się od sąsiadów, ale nie będzie to rozwiązanie ani estetyczne, ani sprzyjające sąsiedzkiej znajomości.
Jedną z ważniejszych kwestii jest dopasowanie domu do stron świata – powinniśmy mieć to na uwadze, wybierając odpowiedni projekt domu i nie tracić pieniędzy na późniejsze wpasowanie projektu (które wiąże się nie tylko z kosztami, ale pewnymi zmianami w stylu architektonicznym, co może być niezwykle niekorzystne).
Dopasowanie budynku do stron świata zwiększa zarówno funkcjonalność, jak i energooszczędność budynku (czyli zużycie prądu zarówno na dogrzanie, jak i doświetlenie pomieszczeń).
Warto poznać też walory krajobrazowe terenu – podpytać sąsiadów, jak zamierzają usytuować budynek, czy zamierzają może coś dobudować; jak wygląda działka w różnych porach dnia (a jeśli to możliwe: także roku); jak wygląda dojazd pod względem różnych stron świata. Na pewno musimy decydować się na pewne kompromisy względem posiadanej działki i zakupionego projektu domu.